Chyba farbocitu je často vrodená a prináša so sebou veľa zrakových problémov. Častejšie postihuje mužov ako ženy.
Porucha vnímania farieb (chyba farbocitu) alebo farbosleposť? Tieto dva termíny sa často používajú ako synonymá. Dedičné problémy so zrakom v žiadnom prípade nemožno porovnávať: Protoanomália alebo deuteroanomália opisujú poruchu vnímania červenej a zelenej farby. To znamená, že postihnutý rozlíši farby, iba keď sú zvlášť sýte alebo silné.
Farbosleposť na rôzne farby sa nazýva anopsia. V prípade protanopie alebo deuteranopie postihnutému jednotlivcovi chýbajú na sietnici receptory farieb pre červenú alebo zelenú a tieto dve farby vníma ako jasné odtiene sivej. Bohužiaľ, na chybné vnímanie farieb a farbosleposť neexistujú nijaké možnosti liečby. S farbenými okuliarovými šošovkami však možno zmierniť často sa vyskytujúcu citlivosť na svetlo.
Jednoducho povedané, sietnica je premietacia plocha, na ktorej sa zobrazuje naše okolie. Prevádza impulzy do mozgu vyvolané svetelnými stimulmi.
Na vyšetrenie sietnice sa používa Amslerov test. Pomocou Amslerovho testu možno zistiť ochorenia postihujúce stred sietnice. V prípade makulárnej degenerácie sa stredová ostrosť videnia úplne alebo čiastočne stratí. Pretože je postihnutý iba stred sietnice, zorné pole na okrajoch je zachované.
Makulárna degenerácia si vyžaduje odborné ošetrenie. Ak nemáte dobrý pocit z testu zraku, navštívte očného lekára.
Zorné pole je to, čo vidíme, keď hľadíme priamo pred seba s hlavou rovno.
Pokrýva všetko, čo sa zobrazuje na sietnici. Tu nezáleží na tom, či sú veci ostré – zahŕňa aj okolie, ktoré vnímame iba periférne.
Otestujte si svoje zorné poleČo urobiť, aby ste na monitor videli lepšie
Pohodlie pri práci s počítačom vám pomôže zvýšiť niekoľko jednoduchých opatrení, špeciálne pracovné okuliare alebo okuliare do blízka. Úlohu tu zohráva aj vaše nastavenie monitora.
Čo urobiť, aby ste na monitor videli lepšiePozrite sa na obrázok a snažte sa rozoznať číslice alebo písmená.
Vyberte spomedzi možných odpovedí!
- Vidím 8.
- Vidím 12.
- Vidím niečo iné.
Ak na obrázku vyššie rozoznáte iba 8, je možné, že trpíte červeno-zelenou farbosleposťou. Odporúčame vám odborné otestovanie u očného optika alebo očného lekára!
Ak na obrázku vyššie rozoznáte iba 12, je možné, že trpíte modro-žltou farbosleposťou. Odporúčame vám odborné otestovanie u očného optika alebo očného lekára!
Ak na obrázku vyššie rozoznáte 182, vaše vnímanie farieb je pravdepodobne v poriadku. Opakujte test pravidelne, aby ste si overili svoje vnímanie farieb.
Pozrite sa na obrázok a snažte sa rozoznať číslice alebo písmená.
Vyberte spomedzi možných odpovedí!
- Vidím 3.
- Vidím niečo iné.
Ak na obrázku vyššie rozoznáte 3, vaše vnímanie farieb je pravdepodobne v poriadku. Opakujte test pravidelne, aby ste si overili svoje vnímanie farieb.
Ak na obrázku vyššie nerozoznáte nijaké číslo, je možné, že trpíte červeno-zelenou farbosleposťou. Odporúčame vám odborné otestovanie u očného optika alebo očného lekára!
Pozrite sa na obrázok a snažte sa rozoznať číslice alebo písmená.
Vyberte spomedzi možných odpovedí!
- Vidím C a H.
- Vidím iba 31.
Ak na obrázku vyššie rozoznáte C a H, vaše vnímanie farieb je pravdepodobne v poriadku. Opakujte test pravidelne, aby ste si overili svoje vnímanie farieb.
Ak na obrázku vyššie rozoznáte iba 31, je možné, že trpíte červeno-zelenou farbosleposťou. Odporúčame vám odborné otestovanie u očného optika alebo očného lekára!
Otestujte si funkciu sietnice
Tzv. Amslerov test môže zistiť nebezpečné ochorenia sietnice. Otestujte si funkciu sietnice!
- Pozerajte sa na obrázok zo vzdialenosti 30 cm. Ak potrebujete okuliare na čítanie, nasaďte si ich. Najprv urobte test s oboma očami, potom s pravým a ľavým okom.
- Odpovedzte na nasledujúce otázky:
Vidíte malý čierny štvorec v strede mriežky?
Pozerajte sa na ten štvorec. Stále rozoznávate celú sieť mriežky?
Sú všetky čiary siete mriežky rovnobežné a rovnako čierne?
-
Ak ste na jednu alebo viac otázok odpovedali nie, mali by ste sa ihneď objednať na vyšetrenie u očného lekára: Môže to byť príznak abnormálnej zmeny na sietnici. Dôležité: Občas si test zopakujte!
Otestujte si svoje zorné pole
Osoby, ktoré vnímajú rýchly pohyb kútikom oka, okamžite otočia hlavu. Tento reflex umožňuje včas reagovať na nebezpečenstvo. Teraz si vyskúšajte, ako ďaleko siaha vaše zorné pole!
- Dôležité: Tento test robte bez okuliarov! Do pravej ruky si vezmite pero a držte ho pred tvárou vo vystretej ruke.
- Voľnou rukou si prikryte ľavé oko. Pozerajte priamo pred seba a udržiavajte smer pohľadu, pričom budete vystretou rukou pomaly do oblúka presúvať pero doprava.
- Zastavte v bode, keď vám pero zmizne zo zorného poľa. Ak máte normálne zorné pole, vaša ruka by mala byť v 90° uhle od východiskového bodu pohybu.
- Teraz veďte natiahnutú ruku rovnakým pohybom na druhú stranu tela, kým vám pero nezmizne zo zorného poľa. Uhol by mal byť trochu menší, zhruba 60°, pretože nos obmedzuje zorné pole.
-
Ak si myslíte, že nedosahujete uvedený uhol, mali by ste navštíviť očného lekára.
Čo urobiť, aby ste na monitor videli lepšie
Vo voľnom čase si nastavte monitor tak, aby ste videli na prácu lepšie a bez únavy!
- Vidíte 9 rôznych, jasne ohraničených a rozdielnych sivých plôch? Ľavé políčko by malo byť celkom čierne a pravé celkom biele.
- Ak to tak nie je, zmeňte jas a kontrast, až dosiahnete želaný výsledok.
-
• Nájdite si čas, aby ste si ergonomicky upravili pracovisko, napr. výšku sedadla, polohu monitora a pod.
• Uistite sa, že pravidelne žmurkáte, aby ste sa vyhli vyschnutiu očí.
• Upravte veľkosť písma na monitore, aby ste všetko čítali pohodlne a bez námahy.
• Občas sa odvráťte od monitora alebo si robte krátke prestávky, ktoré zaručujú uvoľnenie očných svalov.
• Umiestnite monitor cca 50 cm od očí.
Čoskoro obdržíte e-mail s potvrdením, že Vaše údaje boli odoslané optikovi. Optik Vás kontaktuje priamo pre bližšie upresnenie stretnutia.
NÁVRAT SPÄŤSkúste zadanie opakovať, prosím.